تبلیغات

ذخیره اطلاعات دو میلیون كتاب در فضایی كمتر از یك تمبر پستی

 

Nanospin عنوان پروژه‌ای است كه با هدف استفاده از نانوذرات برای ذخیره اطلاعات، به صورت مشترك میان شركایی بین‌المللی از كشورهای اروپایی اجرا خواهد شد........

.....................

با اتمام طرح ذخیره اطلاعات روی نانوذرات محقق می‌شود:

Nanospin عنوان پروژه‌ای است كه با هدف استفاده از نانوذرات برای ذخیره اطلاعات، به صورت مشترك میان شركایی بین‌المللی از كشورهای اروپایی اجرا خواهد شد....این شركاء دانشگاه Leicester انگلستان، مركز ملی تحقیقات علمی یونان،‌ دانشگاه Sumy اوكراین، انجمن ملی ایتالیا (CNR-ISM)، دانشگاه بارسلونای اسپانیا و NT-MDZ در روسیه می‌باشند.

در این پروژه كمپلكس‌های نانوذره‌یی فلزی تولید می‌شوند.

این نانوذرات دارای هسته فلزی و یك یا چند لایه از فلزات فرومغناطیس یا آنتی‌فرومغناطیس، جهت كنترل خواص مغناطیسی فلز می‌باشند. این كمپلكس به نام نانوآنیون معروف است و كاربردهای وسیعی در پزشكی، حافظه‌های مغناطیسی و ادوات كوانتومی دارد.

این خوشه‌های چندلایه با تراكم فلز در قطرات هلیوم مایع به دست می‌آیند. این قطرات با انبساط مایع هلیوم درون خلاء حاصل می‌شوند و با عبور از درون یك محفظه مطابق شكل، بخارات فلزی معلق درون محفظه را جذب و تشكیل خوشه می‌دهند. ذرات درون مایع به هم دیگر رسیده،‌ سرد شده و منعقد می‌شوند، كه این فرآیند كمتر از چندمیكروثانیه به طول می‌انجامد.

زمان عبور هر قطره از هر سل چند میلی‌ثانیه است و با توجه به این كه زمان انعقاد چند میكروثانیه است، قبل از خروج قطره از هر سل و ورود به سل بعدی یك لایه از جنس همان فلز موجود در سل اول روی قطره منعقد می‌شود. با این روش می‌توان چند لایه مختلف را جداگانه روی هم قرار داد و واحدهای سازنده منفرد را به دلخواه عامل‌دار كرد.

به دلیل امكان كنترل فوق‌العاده در هنگام تولید این واحد‌ها و امكان كنترل فرآیند عامل‌دار كردن و افزودن لایه‌های بعدی به صورت فرومغناطیس و یا آنتی‌فرومغناطیس، می‌توان نانوخوشه‌هایی با اسپین داخلی طراحی كرد.

در نهایت با افزودن یك لایه غیرمغناطیسی می‌توان نانوخوشه‌های عامل‌دار را روی این ذرات قرار داد.

توانایی كنترل این فرآیندها تحولی شگرف را در حوزه‌های اسپینترونیك و حافظه‌های مغناطیسی مانند حافظه‌های مغناطیسی با ظرفیت بالا یا كامپیوترهای كوانتومی ایجاد خواهد كرد؛ به عنوان مثال با ‌استفاده از این نانوذرات مغناطیسی، قابلیت ذخیره بیت‌های اطلاعاتی را، با تعیین جهت اسپین مغناطیسی آنها را كنترل كرد.

به گزارش ایسنا از ستاد ویژه توسعه فن‌آوری نانو، با فراهم شدن شرایط جهت ذخیره اطلاعات روی نانوذرات، حجم ذخیره سازی اطلاعات 100 برابر بیشتر از میزان فعلی خواهد شد.

با عملی شدن این پروژه‌ می‌توان اطلاعات دو میلیون كتاب یا یك كتابخانه بزرگ را در فضایی كمتر از اندازه یك تمبر ذخیره كرد

isna


 

منبع : http://nabeghehagroup.blogfa.com/post-26.aspx