تبلیغات
نانوتکنولوژِی - فناوری نانو و برخی كاربردهای آن در صنعت آب

تـبلیغات

X

 
نانو تکنولوژی
 
دانشمندان نانو


موضوعات سایت

بخش های سایت :


صفحات ثابت سایت

صفحات ثابت سایت :
  اخبار نانوآمار و اطلاعات سایت
 

مدیران و نویسندگان :

» علیرضا علیزاده

آمار و اطلاعات :

» کل بازدید : 1
» بازدید امروز : 1
» بازدید دیروز : 1
» بازدید این ماه : 1
» بازدید ماه قبل : 1
» تعداد نویسندگان :
» تعداد کل پست ها :
» آخرین بازدید :
» آخرین بروز رسانی :


مطالب و نظرات :
» كل مطالب :
» كل نظر ها : X


ابر برچسب ها
نرم افزار, آموزش نانو تکنولوژی, کلیپ نانوتیوب, نرم افزار آموزش نانو, نانو, آموزش, شیمی, نانوتیوب, تکنولوژی نانو, آموزشی نانو,

لوگو سایت

نانوتکنولوژِی


لوگوی دوستان

بسیج دانشجویی دانشکده فنی مهندسی ثامن الحجج(ع)مشهد
دانشکده فنی مهندسی ثامن الحجج(ع)مشهد
دانشکده فنی مهندسی ثامن الحجج(ع)مشهد

چت روم اختصاصی

پیام مدیر
کاربرانی که مطالب را با سایز درشت و ناخوانا مشاهده می نمایند، فونت فارسی را روی سیستم خود نصب کنند مطالب با فونت B kamran می باشد

فناوری نانو و برخی كاربردهای آن در صنعت آب

استفاده از فناوریهای نوین به خصوص فناوری نانو در راستای كاهش اثرات سوء آلودگیهای زیست محیطی، بعنوان یكی از راهكارهای مدیریتی مطرح می‌باشد. یكی از مواردی كه این فناوری كاربرد خود را متبلور می‌نماید در ارتباط با منابع آب می‌باشد كه در نظر گرفتن چالشهای پیش رو ضرورت استفاده از آن را پر رنگ تر نموده است. در این مطلب برخی كاربرد‌های فناوری نانو در صنعت آب اشاره شده است.

مقدمه

آب یكی از ضروری ترین عناصر حیات بر روی زمین است و اگر چه بیش از 70 درصد از سطح كرة زمین با آب پوشیده شده است اما كمتر از 3 درصد از آن آب شیرین می‌باشد. از این مقدار 79 درصد به قله‌های یخی تعلق دارد، 20 درصد آن آبهای زیر زمینی است كه به راحتی قابل دسترسی نمی باشد و فقط 1 درصد آن شامل دریاچه ها و رودخانه ها و چاهها می‌باشد كه به راحتی به دست می آید. در مجموع در هر زمان تنها یك ده هزارم از كل آبهای كره زمین به سادگی در دسترس انسان قرار دارد.
در دسترس بودن آب سالم و پاك یكی از مهمترین مسائل پیش روی بشر می‌باشد و به تدریج كه مقدار مصرف آب بیشتر می‌شود مواد آلاینده نیز به طرق مختلف باعث آلوده كردن منابع آبی می‌گردند و این مسأله در آینده بحرانی تر خواهد شد. مجمع عمومی سازمان ملل متحد به منظور افزایش آگاهی و ترغیب، جهت اداره بهتر امور مربوط به آب و حراست بهتر از این منبع حیاتی، سال 2003 را سال بین المللی آب شیرین اعلام نمود. پذیرش حق برخورداری از آب بعنوان یك حق برای بشر ممكن است مهمترین گام در بر طرف كردن دشواری تأمین این بنیادی ترین عنصر زندگی مردم باشد.

اهمیت كاربرد فناوری نانو در صنعت آب

فناوری نانو طی مدت كوتاهی كه از ظهور آن می گذرد كاربردهای مختلفی در صنایع گوناگون یافته است. در نتیجه صنعت آب، بعنوان یكی از پایه‌های حیات از این مسئله مستثنی نیست و در بخشهای مختلف آن، شامل ساخت سدها، حفاظت خطوط لوله انتقال آب، تصفیه آب و پساب، شیرین سازی آب و غیره، فناوری نانو كاربرد یافته است.
امروزه در جهان بسیاری از مردم به دلایل بلاهای طبیعی، جنگ و زیر ساختهای ضعیف خالص سازی آب، به آب بهداشتی دسترسی ندارند. حدود یك میلیارد نفر به منابع آبی دسترسی ندارند. روزانه‌5000 كودك به علت مبتلا شدن به امراض ناشی از مصرف آب غیر بهداشتی می‌میرند.
تمام تلاش محققین این است كه با كمك روشها و فناوریهای جدید بتوانند این مشكلات را كاهش دهند. یكی از این فناوریها، فناوری نانو است.

در مجموع كاربردهای متعددی را می‌توان در زمینه استفاده از فناوری نانو متصور بود كه اهم آنها در ذیل آمده است:

1-استفاده از ذرات نانو ساختار در تصفیه آلاینده ها
2-رنگ زدایی از آب آشامیدنی
3-نمك زدایی از آب
4-نانو پوشش ها
5-نانو لوله‌های جاذب گازهای سمی
6-نانو پلیمرهای متخلخل
7-استفاده از نانو ذرات در تصفیه پسابها
8-نانوفیلترها
9-حذف آرسنیك موجود در آب با استفاده از فناوری نانو

در ادامه نگاهی به كاربرد‌های این فناوری در صنعت آب خواهیم داشت.

برخی كابردهای فناوری نانو درعرصه صنعت آب

فناوری نانو با روشهای زیر می‌تواند در تهیه آب تمیز كمك كند :

1. غشاهای فیلتر اسیون نانو متری به منظور افزایش بازیابی آب
2. روشهای سازگار با محیط زیست جهت تصفیه آبهای زیر زمینی به وسیله اجزای معدنی و آلی
3. نانو مواد برای بهبود كارایی فرایندهای فتو كاتالیستی و شیمیایی
4. نانو حسگرهای زیستی جهت تشخیص سریع آلودگی آب

در ادامه برخی موارد فوق توضیح داده می‌شود.

نانوفیلتراسیون

روش نانوفیلتراسیون طی چند سال گذشته رونق گرفته است. در نانو فیلتراسیون جدا سازی براساس اندازه مولكول صورت می‌گیرد و فرآیندی فشاری است. اساساً این روش جهت حذف اجزای آلی نظیر آلوده كننده‌های میكرونی و یونهای چند ظرفیتی می‌باشد. از دیگر كاربردهای نانو فیلتراسیون می‌توان به حذف مواد شیمیایی كه به منظور كشتن موجودات مضر به آب اضافه شده اند، حذف فلزات سنگین، تصفیه آبهای مصرفی، رنگ زدایی و حذف آلوده كننده ها و حذف نیترات ها اشاره كرد.
نانو فیلتراسیون می‌تواند تقریباً از هر منبع آبی، آب پاك به وجود آورد و تمام باكتری‌های موجود در آب را حذف كند. در ضمن امكان استفاده آسان از روشهای تصفیه را برای عموم فراهم می كند و بدون عمل شیمیایی تصفیه را انجام می‌دهد.

نانو حسگرها

اگر چه حسگرهای مختلفی برای آشكار نمودن آلودگی‌ها و مواد آلوده وجود دارند ولی فناوری نانو امكان ایجاد نسل‌های جدیدی از حسگرهای با توانایی بالا را فراهم می‌نماید كه مواد آلاینده در مقادیر و غلظت‌های كم را آشكار می‌نمایند.

جمع بندی

در آینده ایران جزء كشورهایی خواهد بود كه بحران مصرف بالا و كم آبی را به دلیل افزایش جمعیت شهر نشین و ارتقای سطح صنعت و كشاورزی ، پیش رو خواهد داشت. مهندس افراسیاب باباكوهى كارشناس كنترل كیفیت و منابع طبیعى مى گوید: «در خشكسالى سال هاى گذشته حدود ۲۰۰ هكتار از باغ ها، بیش از ۱۰ هزار هكتار از محصول چاى و ۲ هزار هكتار از باغ هاى موز سیستان و بلوچستان و باغ هاى كوهپایه آسیب جدى دید. استخراج بى رویه از آب هاى زیرزمینى و سفره هاى آبدار زیرزمین در شرایط كنونى یك موقعیت بحرانى دارد. درحال حاضر از ۶۱۲ دشت كشور، ۱۵۰ دشت جزو مناطق ممنوعه و بحرانى است.
با قبول این وضعیت، بخش بزرگى از مزارع در محدوده كویر قرار مى گیرد و مشخص مى شود خشكسالى یك واقعیت طبیعى و اقلیمى در كشور است. جمعیت كشور ما حدود یك درصد جمعیت جهان است ولى سهم ما از كل منابع آب شیرین در دنیا
۳۶صدم درصد است. كشورهاى دیگر دنیا از ۴۵ درصد منابع آب مطلوب خود استفاده مى كنند. در كشور ما ۶۶ درصد آب مصرف مى شود. بیش از ۵۰ درصد ذخایر آب شیرین كشور، وابسته به منابع آب هاى زیرزمینى است كه درحقیقت ما باید این منابع زیرزمینى را براى سال هاى خشكسالى نگهدارى مى كردیم.
كارشناسان یكى از دلایل این بحران را ایجاد شهرك ها و گسترش بى رویه و برنامه ریزى نشده شهرها مى دانند. از سویى ما در اقلیم خشك و كم آب قرار داریم. از سویى هم كره زمین درحال گرم شدن است و پدیده ال نینو به گرم شدن هوا در این نقطه از جهان كمك كرده است.
بنابراین با نگاهی به مشكلات تأمین آب در ایران و نیاز مبرم كشور به منابع جدید، می‌توان از فناوریهای نوین در این راه بهره جست. این مهم در سایه انجام نیاز سنجی و مطالعه دقیق اولیه تحقق می‌یابد. با توجه به اینكه در سالهای اخیر، ایران در حال اوج گیری در زمینه تحقیقات نانو است، عقلانی به نظر می‌رسد كه در سمت و سودهی برنامه‌های كلان آب در كشور از فناوری نانو به عنوان یك پشتیبان قوی استفاده گردد.

مآخذ

1- مجموعه مطالعات تطبیقی محیط زیست ایران با دیگر كشورهای جهان، بخش آب، مركز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی.
2-
http://www.google.com/nanotechnology in the world.
3-
http://www.nsf.gov/igert
4- http://www.nano.irبرچسب های مطلب : نانو و آب,

به اشتراک بگذارید :

 :: لینك ثابت نویسنده : علیرضا علیزاده Comment نظرات()  

مطالب پیشین

اتوران تحقیقاتی آشنایی با نانو
نرم افزار مدل سازی نانو لوله های کربنی
نانو شیشه
نانوتکنولوژی و صنعت نساجی
هوای پاک با فناوری نانو
نانوسیم
جهان ریاضیات در فضای نانو
فناوری نانو و برخی كاربردهای آن در صنعت آب
ریچارد. پی. فاینمن (Richard. P. Feynman )
بیوتكنولوژی ، بیونانو تكنولوژی ، نانو بیو تكنولوژی
Buckyballs
نانوتیوب
ساخت در مقیاس نانو
جزوه ی نانوتکنولوژی
نانو اسمبلرها
مفید یا مضر
تعریف نانو
تاریخچه نانو
نگاهی به آینده
نیاز ، اختراع ، نانو

لیست مطالب ارسالیپیام شما


پشتیبانی آنلاینوضعیت آب و هواآرشیو پست ها

آرشیو بر حسب تاریخ :
  شهریور 1390

  مرداد 1390
  فروردین 1389
  اسفند 1388
  همه آرشیوها

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ی سایت از کلیه امکانات سایت بهره مند شده و از بروز شدن سایت مطلع شوید

Powered by WebGozar


نظرسنجی
مطالب سایت را تا کنون چگونه ارزیابی می کنید؟

جستجو در سایت :


جستجو در موتورهای جستجو :

جستجوگر


لینك دوستان
» دانشکده فنی مهندسی ثامن
» بسیج دانشکده ثامن الحجج(ع)
» حیدریون مشهد الرضا
» مهندسی شیمی
» کمپ علمی
» حس یاس
» FREE ART

» همه ی پیوندها

لینكدونی
» بسیج دانشکده ثامن الحجج(ع)
» حس یاس
» کمپ علمی
» حیدریون مشهد الرضا
» باشگاه نانو
» ستاد فناوری نانو
»

» آرشیو لینكدونی
» ارسال لینک خود

صفحه اصلی |  ارتبــــــــــــــاط با ما |  ایمیل |  صفحه خانگی| Powered By Alireza Alizadeh & | Email : Shahrudi1@yahoo.com | RSS | Atom |