تبلیغات
نانوتکنولوژِی - نانوتکنولوژی و صنعت نساجی

تـبلیغات

X

 
نانو تکنولوژی
 
دانشمندان نانو


موضوعات سایت

بخش های سایت :


صفحات ثابت سایت

صفحات ثابت سایت :
  اخبار نانوآمار و اطلاعات سایت
 

مدیران و نویسندگان :

» علیرضا علیزاده

آمار و اطلاعات :

» کل بازدید : 1
» بازدید امروز : 1
» بازدید دیروز : 1
» بازدید این ماه : 1
» بازدید ماه قبل : 1
» تعداد نویسندگان :
» تعداد کل پست ها :
» آخرین بازدید :
» آخرین بروز رسانی :


مطالب و نظرات :
» كل مطالب :
» كل نظر ها : X


ابر برچسب ها
آموزشی نانو, تکنولوژی نانو, شیمی, نرم افزار, آموزش, نرم افزار آموزش نانو, کلیپ نانوتیوب, نانو, آموزش نانو تکنولوژی, نانوتیوب,

لوگو سایت

نانوتکنولوژِی


لوگوی دوستان

بسیج دانشجویی دانشکده فنی مهندسی ثامن الحجج(ع)مشهد
دانشکده فنی مهندسی ثامن الحجج(ع)مشهد
دانشکده فنی مهندسی ثامن الحجج(ع)مشهد

چت روم اختصاصی

پیام مدیر
کاربرانی که مطالب را با سایز درشت و ناخوانا مشاهده می نمایند، فونت فارسی را روی سیستم خود نصب کنند مطالب با فونت B kamran می باشد

نانوتکنولوژی و صنعت نساجی

                                نساجی و نانو

صنعت نساجی،‌در حد تمدن بشری قدمت دارد و البسه بزرگ و یا نسبتاً‌پایدار،‌هسته مسلم آن به شمار می رود. فناوری نانو‌،پتانسیل بزرگی برای تولید مواد ساخته شده از الیافی دارای کیفیت های نو،‌مواد آرایشی و ورزشی دارد. نانو لوله ها ممکن است روزی به صورت نانو الیاف بافته شده،‌قدرتی فوق العاده یابند.

در حال حاضر کاربرد تجاری شده اصلی فناوری نانو در نساجی عبارت است از اتصال نانو الیاف
(یا نانو موها) به الیافی در الیافی در مقیاس بزرگ،‌ تا ماده ای مقاوم به روغن و آب به دست آید. پیشگام این فناوری
Nano- Tex است،‌که جواز این فناوری را به چندین شرکت در سراسر دنیا داده است. در هر حال اگر چه این کار بسطی از شیمی پلیمر است،‌ولی خواص مواد حاصل کاملاً‌تابع نانو ساختار آنها است. این روش همچنین برای بهبود بافت و تنفس بافت و تنفس پذیری1پوشاک مصنوعی همچون نایلون به کار رفته است.

ریسیدن الیاف با مقیاس نانو- که می تواند شامل نانو ذرات یا حتی نانو لوله ها باشد- امکان پذیر است و این منجر به بهبود های قابل ملاحظه ای در استحکام و خواص احتمالی دیگر،‌همچون مقاومت به آتش،‌رسانایی الکتریکی ( با کاربردهای احتمالی در مواد هوشمند) یا حتی نمای ظاهری منسوجات می شود. اگر چه هنوز چنین کاربردهایی در بازار وجود ندارند،‌اما این فناوری وجود دارد. با این حال بازار منسوجات معمولاً‌روی حاشیه های سود بسیار اندک کار می کنند؛‌لذا هر خصوصیت جدیدی باید هزینه ورودی کمی داشته باشد. اگر چه نانوالیاف تاکنون در مصارفی همچون فیلتر ها به کار رفته و مدتی خود را حفظ کرده اند،‌اما آن ها همچنان باید به بازار منسوجات نفوذ کنند.

ایده خلق منسوجات حاوی نانو لوله های کربنی مورد علاقه سیستم های نظامی است؛ چون می تواند مواد ضد گلوله ای فراتر از کولار2 را موجب شود. در این مورد یک شرکت ژاپنی تولید کننده لباس زیر3در طی سال گذشته خبرهای زیادی را منتشر کرده ،‌و مدعی شده ،‌به فرآیند تجاری تولید نانو لوله های کربنی دست یافته است و فروش سالانه 80 میلیون دلار را در دو سه سال آینده پیش بینی کرد. با این حال تولید یک محصول بازاری از آن هنوز نیاز به کار دارد. ارتش آمریکا، ‌مشخصاً‌ به دنبال البسه نوینی برای یونیفورم سربازان است؛ البته نه فقط برای محافظت در برابر گلوله،‌بلکه همچنین برای مقابله با تهدیدات شیمیایی و زیستی- که سنسورهایی را برای نمایش علایم حیاتی سرباز،‌یا تغییر رنگ مورد نیاز ( موردی که بی شک کاربردی تجاری خواهد یافت) یکپارچه می سازد. کاری که ارتش آمریکا می کند،‌بر خلاف روش Nano- Tex شامل بافتن واقعی نانوالیاف است و مرکز سرباز ناتیک نیروی زمینی آمریکا معتقد است طی دو سال به لباسی محافظ در برابر عوامل شیمیایی منتهی خواهد شد.

کاربرد عملی تر،‌اما کوتاه مدت دیگر استفاده از نانو ذرات برای کپسوله کردن مواد ضد میکروبی در پوشاک جهت حفظ"تازگی" در آن ها است.

با توجه به پایه تولیدی فعلی- که همچنان به شدت بر جهان سوم تکیه دارد- فرصت های بازار منسوجات به نظر در مواردی خاص محدود خواهدماند. موادی که در برابر لکه مقاوم اما همچنان نیازمند شستشو ی باشند،‌علیرغم داشتن جذابیت،‌بازار محدودی را معنی می دهند. البسه فوق قوی به واقع بازارهایی را پیدا خواهند کرد،‌اما در مواردی کاملا خاص مانند جلیقه های ضد گلوله یا بالن های هواشناسی و احیاناً چتر های نجات و کایت های تفرحی.

احتمال کاربرد نانو الیاف در فیلتراسیون و مواد کامپوزیتی4 بیش از بازار منسوجات است. در هر صورت، خواص تعویق آتشگیری کامپوزیت های سیلیکات نانو ذره ای می تواند به خوبی مصارفی در سرویس خواب،‌ پرده ها و غیره پیدا کند.

نانو الیاف پلیمر کار بردهای زیادی در علوم مختلف مهندسی از جمله نساجی، کامپوزیت، پزشکی و..... دارد بیش از یک قرن است که الیاف پلیمری شناخته شده و در زندگی بشر کار برد دارند خواص فیزیکی این الیاف بیشترین تأثیر را از قطر این الیاف می پذیرد . بنابراین با کاهش قطر این الیاف در حد نانو خواصی ویژه ای نظیر افزایش نسبت سطح به حجم کاهش حفره ها و کاهش نقایص و ساختاری در این مواد ظاهر می شود که آنها را بسیار کارآمد می کند.

 نانو نساجی

صنعت دیگری که به واسطه فناوری نانو تکان خواهد خورد صنعت نساجی است. هم اکنون شرکت های بسیاری در تلاشند تا پارچه های هوشمندی بسازند که ویژگی های خود را با توجه به شرایط محیطی تغییر داده وحتی مراقب علایم حیاتی بدن باشند. هم اینک شاهد تولید پارچه هایی بر مبنای فناوری نانو در بازار جهانی هستیم که نسبت به آب، چروک و تنش بسیار مقاومند. به عنوان نمونه پارچه های شرکت صنعتی پارچه بافی سوئیس، ضد آب و ضد لک بوده و چربی های روی آنها خود به خود از بین میرود.

4- ترکیباتی از فلزات ، سرامیک ها پلیمر و مواد زیستی که رفتار چند گانه ای می توانند از خود بروز دهند composites

این پارچه ها از طبیعت الهام گرفته و تولید آنها با نانو تکنولوژی تحقق یافته است. برگ های برخی گیاهان ( مثل نیلوفر آبی) ، پوست سوسک و بال حشرات همیشه تمیز باقی می مانند زیرا ناهمواری های بی نهایت کوچک روی سطوح آنها  مانع از چسبیدن ذرات گرد وخاک به این سطوح شده و کوچکترین بارشی سطح آنها را پاکیزه می کند. با به کار گیری فناوری نانو در پارچه ها ، ساختار سه بعدی خاصی بر روی سطوح ایجاد شده و سطح تماس برای ذرات گرد و خاک محدود می گردد. ذرات باقیمانده بر روی سطح، در قطرات آب معلق شده و به آسانی توسط این قطرات خارج می گردند.

در حال حاضر برخی از متخصصان نانو تکنولوژی در حال کار بر روی مواد و پارچه های هوشمندی هستند که علاوه بر توانایی استتار خود، بتوانند پارگی های خودشان را نیز ترمیم کنند. اصل این کار بر مبنای موادی است که می توانند بر اساس نوری که به آنها می رسد و اکنش های مختلفی از خود نشان دهند. هم اکنون این کار فقط از عهده مواد طبیعی بر می آید و سیستم های مصنوعی یا سنتزی از این قابلیت بی بهره اند. به همین دلیل نانو تکنولوژیست ها قصد دارند از بعضی از ارگانیسم های زنده ( نظیر برخی ماهی ها و دیگر موجودات دریایی مثل هشت پا ) تقلید کنند.

در لینک زیر می توانید فایل power point شامل اطلاعاتی از نانو تکنولوژی و نساجی را دریافت نمایید.

.....................................

برای دانلود کلیک کیند.(حجم فایل:2283Kb)
برچسب های مطلب : نانو در نساجی, کاربرد نانو در نساجی,

به اشتراک بگذارید :

 :: لینك ثابت نویسنده : علیرضا علیزاده Comment نظرات()  

مطالب پیشین

اتوران تحقیقاتی آشنایی با نانو
نرم افزار مدل سازی نانو لوله های کربنی
نانو شیشه
نانوتکنولوژی و صنعت نساجی
هوای پاک با فناوری نانو
نانوسیم
جهان ریاضیات در فضای نانو
فناوری نانو و برخی كاربردهای آن در صنعت آب
ریچارد. پی. فاینمن (Richard. P. Feynman )
بیوتكنولوژی ، بیونانو تكنولوژی ، نانو بیو تكنولوژی
Buckyballs
نانوتیوب
ساخت در مقیاس نانو
جزوه ی نانوتکنولوژی
نانو اسمبلرها
مفید یا مضر
تعریف نانو
تاریخچه نانو
نگاهی به آینده
نیاز ، اختراع ، نانو

لیست مطالب ارسالیپیام شما


پشتیبانی آنلاینوضعیت آب و هواآرشیو پست ها

آرشیو بر حسب تاریخ :
  شهریور 1390

  مرداد 1390
  فروردین 1389
  اسفند 1388
  همه آرشیوها

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ی سایت از کلیه امکانات سایت بهره مند شده و از بروز شدن سایت مطلع شوید

Powered by WebGozar


نظرسنجی
مطالب سایت را تا کنون چگونه ارزیابی می کنید؟

جستجو در سایت :


جستجو در موتورهای جستجو :

جستجوگر


لینك دوستان
» دانشکده فنی مهندسی ثامن
» بسیج دانشکده ثامن الحجج(ع)
» حیدریون مشهد الرضا
» مهندسی شیمی
» کمپ علمی
» حس یاس
» FREE ART

» همه ی پیوندها

لینكدونی
» بسیج دانشکده ثامن الحجج(ع)
» حس یاس
» کمپ علمی
» حیدریون مشهد الرضا
» باشگاه نانو
» ستاد فناوری نانو
»

» آرشیو لینكدونی
» ارسال لینک خود

صفحه اصلی |  ارتبــــــــــــــاط با ما |  ایمیل |  صفحه خانگی| Powered By Alireza Alizadeh & | Email : Shahrudi1@yahoo.com | RSS | Atom |